Motosiklet sürücüleri için güvenlik ipuçları

Kahra Manlar: Motosiklet sürücüleri için güvenlik ipuçları

Motosiklet kullanmak bazıları için korkutucu olabilir, ancak macera arayanların çoğu için hayatlarının en heyecan verici deneyimi olabilir. 

Yolda çok fazla yer kaplamayan havalı bir araçtır ve otoyolda bir motosikletle aşağı inerken yolculuklarınız ekstra eğlenceli olabilir. Ayrıca, trafiğin sert sıcaklığından kaçmanıza yardımcı olması için bu küçük canavarlara güvenebilirsiniz.

Bununla birlikte, motosiklet sürüşünün neden olduğu çok sayıda trafik kazası ve ölüm var. Araba kullanmaktan daha riskli olduğu için motosikletçi olmamanız konusunda sizi uyaran korku hikayelerini muhtemelen duymuşsunuzdur. Ama iyi haber şu ki, her zaman böyle olmak zorunda değil. 

Ekstra önlemler ve güvenlik ipuçlarıyla, bisikletinizle kazasız ve sorunsuz bir yelkenli yolculuğunun keyfini çıkarabilirsiniz. Her motosiklet sürücüsünün bilmesi gereken bu güvenlik önlemlerine bir göz atın:

Uygun donanımı kullanın

Bisikletinizi sürerken havalı ve zarif görünmenizin yanı sıra, uygun donanımı kullanmak bir motosiklet kazası durumunda yaralanmalara karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Daima başınıza rahatça oturan ve görüşünüzü hiç etkilemeyen bir kask takın. 

Bir çarpışmaya karıştığınızda başınızı korumak için fiberglastan yapılmış bir başlık seçin. Ayrıca gezintiye çıktığınızda şort, terlik ve tişört giymekten kaçının! Motosiklet sürerken vücudunuzu koruyun. Deri veya kot ceketler, kalın pantolonlar ve botlar giyin.

Bisikletinizi inceleyin

Diğer tüm araçlar gibi, motosikletiniz de sızıntılara ve fren sorunlarına eğilimlidir. Yola çıkmadan önce, önce aracınızı kontrol etmeyi ve her şeyin çalışır durumda olduğundan emin olmayı alışkanlık haline getirin. Küçük sorunlara dikkat edin ve motoru çalıştırmadan önce lastikleri, tekerlekleri, farları, arka lambaları ve dönüş sinyallerini kontrol edin.

Ara sıra aracınıza uygun bakım yaptığınızdan emin olun. Bisikletinizi iyi durumda tutmak için hava filtresini değiştirin, yağı değiştirin ve zinciri temizleyin.

Trafik kurallarına dikkat edin

Motosiklet kazalarına karışmamanın en iyi yollarından biri her zaman yol kurallarına uymaktır. Kendinize zarar vermemek için dönerken sinyal kullanın ve hız sınırını aşmayın. Yolda öfke olaylarına yol açabilecek diğerlerini kesmekten ve kaba davranışlarda bulunmaktan kaçının.

Bunun dışında trafik kurallarına uyarak ve şeridinizde kalarak birinin hayatını kurtarmaya da yardımcı oluyorsunuz. Her yöne bakın ve özellikle geceleri ata binerken kör noktalarınızı kontrol edin.

Hava tahminini

kontrol edin Bir motosikletçi olarak, seyahat etmeden önce hava tahminini kontrol etmek önceliklerinizden biri olmalıdır. Özellikle yağışlı ve kış mevsiminde yolda güvenliğiniz garanti edilmez. Şiddetli yağmur yağarken bisiklete binmek, yolda ne kadar güvenli araç kullanırsanız kullanın hayatınızı riske atabilir. 

Bir binici olarak görünürlüğünüz, kedi ve köpek yağmuru yağdığında bile gezintiye çıktığınızda azalacaktır. Gideceğiniz yere güvenli bir şekilde varmak için bir taksiye binin ya da varsa bir araba sürün. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir